نسل ِ من

مَن خداوندگار دنیای خیالی ِ خویش ام.

نسل ِ من

مَن خداوندگار دنیای خیالی ِ خویش ام.

نسل ِ من

بیا از "من" برایم بخوان تا حافظه ی از دست رفته ام احیا شود.

پیام های کوتاه
طبقه بندی موضوعی
پیوندها

۱۱ مطلب در مرداد ۱۳۹۲ ثبت شده است

گاندی: درد من تنهایی نیست، بلکه مرگ ملتی ست که گدایی را قناعت، بی عرضگی را صبر و با تبسمی بر لب این حماقت را حکمت خداوند می دانند.

  • امیر محسن
  • امیر محسن
سال هاست که بر همه ی کم و کاستی ها سرپوش گذاشته می شود.مسپولان چنان بی توجه از کنار مسائل و مشکلات عبور می کنند، گویی که هیچ معضلی وجود نداشته و ندارد.
اما شهامت و شجاعت حجت الاسلام محسن قرائتی به عنوان رئیس ستاد اقامه نماز کشور در بیان مواردی چند که در ادامه ذکر گردیده اند واقعا ستودنی ست.
- رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه ضرورت کار فرهنگی اول عقاید است اظهار کرد: در حال حاضر مسائل و مشکلات جوانان ما 2 چیز است اول غفلت و دوم شهوت است. دوای غفلت نماز و دوای شهوت ازدواج جوانان است بنابراین باید در این زمینه ها کارهای فرهنگی صورت بگیرد.
- وی از وضعیت نماز خوانی در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: متاسفانه وضع نماز در کشور خوب نیست و نیمی از جوانان ما نماز نمی خوانند. همچنین رمز بی مسجدی ما، وجود مساجد گران قیمت است. مساجد ما الان مانند کاروان شاه عباسی است.
- رئیس ستاد اقامه نماز کشور خاطرنشان کرد: از وقتی اسلام با تجملات قاطی شده اسلام ما قفل شده است.
به عقیده ی بنده ایشان گفتنی هایی را گفتند که مدت هاست که باید از زبان چنین فردی بازگو می شد تا توجه ها بدین موضوعات سوق یابند و البته صاحب نظران و مسئولان اقدام به چاره جویی کنند.این درست که رئیس ستاد اقامه نماز به عنوان یکی از متولیان اصلی این امر شناخته می شود اما حرکت در جهت حل چنین مسائلی نیازمند همت و اقدام بخش عظیمی از جامعه،متشکل از جامعه ی فرهنگیان،روحانیت،مربیان،مسئولان مربوطه،سازمان های مرتبط،رسانه های جمعی و حتی آحاد ملت می باشد.
به امید اینکه در روزگاری نه چندان دور شاهد رشد در شعور مذهبی جامعه و تثبیت اعتقادات در رفتارهای اجتماعی باشیم.
  • امیر محسن
خیلی زود تر از آنچه که فکر می کردیم ماه رمضان هم رو به افول گذاشت.چقدر حرص می خوردند آنهایی که تاب روزه گرفتن نداشتند هیچ،توان دیدن لب روزه ی اطرافیان را هم نداشتند.
بحث ام را به حاشیه نکشانید که دل روزه مهم است نه لب روزه.چرا اتفاقا لب روزه هم مهم است.کسی که نتواند شکمش را گرسنه و لبش را تشنه نگه دارد چطور می شود انتظار داشت که دل نگه دارد و دهان.
این روزها تعداد روزه نگیر ها هی دارد زیاد و زیاد تر می شود.به من ربطی ندارد که اعتقادات دیگران چیست و چگونه، اما جالب است که جامعه دارد رنگ می بازد، شکل عوض می کند.روزهایی را به یاد دارم که اگر می خواستی در خفا روزه خواری کنی عار بود و حال آشکارا طبیعی ست.این روزها بهانه زیاد هست برای روزه نگرفتن.بعضی هم اصلا نیاز به دلیل نمی بینند.حالا کم کم به سمتی پیش می رویم که عارمان بیاید بگوییم روزه ایم.نه نه، ایراد از ما نیست، از این است که اگر این طور پیش برود روزه دارها در اقلیت قرار می گیرند و روزه خوارها در اکثریت.

  • امیر محسن

از اینکه حس و حال روزه و رمضان تسخیرم می کند، سرخوش ام
از اینکه روزهایی هست که حس می کنم به خودمان- به خدایمان- نزدیک تریم، سرخوش ام
از اینکه  این سی روزمان با سی روزهای دیگرمان توفیر دارد، سرخوش ام
سرخوش ام،آری اما
دل خوشی از رمضان این سال های اخیر ندارم
پیش تر ها مردم سخت تر روزه نمی گرفتند،انگار این روزها بهانه ها زیادتر شده اند برای روزه نگرفتن
پیش خودم می گویم، شاید سفره ی رمضان کوچک تر شده،نه البته
مطمئنم که اشتباه می کنم، دل ما زیادی برای لطافت های رمضان سخت شده.

  • امیر محسن
امروز یاد سال های کنکور خودم افتادم٬برای خیلی از هم دوره ای های ما سوال بزرگ این بود که تا چه رتبه ای در دانشگاه های تهران قبول می شوند و خوب جواب این سوال متاثر موارد بسیاری بود، اما یادم هست که می نشستیم و تعداد سهمیه پذیرش های دانشگاه های تهران-آن زمان کرج هم جزو استان تهران بود- را محاسبه می کردیم.به یاد آن روزها چند دقیقه ای وقت گذاشتم و دوباره حساب کردم.شاید این مقال به درد حتی یکی از کنکوری ها بخورد.
لازم بذکر است که در لیست زیر پذیرش های دانشکده علوم قضایی و خدمات اداری با سهمیه 330 نفر٬دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی٬دانشگاه مذاهب اسلامی واحد تهران٬دانشگاه علوم و معارف قران کریم واحد تهران٬داشگاه شهیدمطهری با سهمیه 350 نفر و دانشگاه فرهنگیان(تربیت معلم سابق) گنجانده نشده است.
               
  • امیر محسن
- در دانشگاه‌های ایران سهم دانشگاه‌های پولی 85.4 درصد و سهم دانشگاه‌های رایگان تنها 14.6 درصد است.
- براساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سال 1387 دولت موظف به افزایش میزان دانشجویان در دانشگاه‌های مادر و مهم دولتی است که طبق ماده واحده این پیشنهاد، ظرفیت پذیرش دانشجو که از طریق آزمون سراسری در رشته‌های روزانه در دانشگاه‌های مادر و مهم دولتی پذیرش می‌شوند، در رشته‌های فنی، مهندسی، پزشکی و حقوق به تشخیص وزارت علوم و در سایر رشته‌های علوم انسانی که مورد تقاضای بالای داوطلبان است باید افزایش پیدا کند.
- از سوی دیگر اصل 30‌ قانون اساسی ایران می‌گوید: «دولت موظف است وسایل آموزش‌وپرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم کند و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به‌صورت رایگان گسترش دهد.»*
خیلی دلم می خواهد که در نقد شرایط ننویسم اما مگر می شود دید و آرام نشست؟ حداقل که باید بازگو کرد.این طور که معلوم است کم کم می رود که چراغ تحصیل رایگان خاموش شود. از رشد بی رویه مدارس غیر دولتی خیلی خوب مشخص است که دور نیست آینده ای که دانش آموزان هم برای تصاحب صندلی های آموزش دولتی به رقابت بپردازند. مراد از ادعاهای دهن پر کن مسئولین در رابطه با رشد فضاهای آموزشی٬رشد همین فضاهای پولی و غیرانتفاعی ست.
  • امیر محسن
تا به حال به هدف نقد و یا بررسی یک فیلم دست به قلم نشده ام.این اولین تجربه ی انتشار دیدگاه ام نسبت به یک فیلم است.تا به حال شاید بارها در محافل خودی و غیر خودی در رابطه با فیلم و یا سبک سینمایی خاصی نظر داده ام و نقد و تمجید کرده ام اما این بار شرایط چنان محیا بود که حرف دل بر دیوار زنم.
بعد از ظهر یک روز کشدار تابستانی ناخواسته دعوت به تماشای فیلمی می شوی که قبلا درباره اش نشنیده ای اما اسمش تو را مایل به تماشایش می کند:یک سطر واقعیت
دلم می خواست در فیلم چیزهایی را ببینم که یادم برود این فیلم مستند است یا سینمایی.گذشته از تلاش فیلم نامه در انعکاس واقعیت هایی از جامعه ی حاضر٬چیزی که مرا بر آن داشت تا این مطلب را بنویسم هسته ی مرکزی روایت بود.جایی که بنای داستان بر پایه ای سست نهاده شده بود.
مدیر موسسه و نشریه ای فرهنگی که سال ها عقبه ی کار روزنامه نگاری و خبرنگاری دارد آیا بر مبنای یک تماس تلفنی از استکهلم! تمام زندگی اش را می فروشد و تصمیم چند ساله اش برای مهاجرت از کشور را قطعی می کند؟
براستی واقعیت این است که چنین فردی بی هیچ نشانه ای از فرد پشت تلفن به او اعتماد می کند و حتی یک پیگیری کوچک از سفارتخانه و یا یک مرجع رسمی انجام نمی دهد.همسر به اصطلاح حساس و پیگیرش درست زمانی به سفارت زنگ می زند که همه چیز تمام شده است؟
میزبانی که مرا دعوت به تماشای فیلم کرده بود وقتی شکایت من از ساده انگارانه و غلط بودن نوع داستان فیلم دید فقط به یک جمله اکتفا کرد:
-این فقط یه فیلمه.
من :(
پی نوشت:خیلی از خودم خوشم می آید که همه ما را فلان فرض کرده اند.یکی فیلم آبکی می نویسد٬یکی فیلم آبکی می سازد٬یکی کتاب آبکی می نگارد٬یکی هم در این شهر شلوغ دلیل آبکی برای همه ی سختی هایی که با گوشت و پوست احساس می کنیم می آورد و جواب همه به این طرح دردهای من٬ جمله ایست کوتاه:
اینجا ایرانه.
نمی دانم این جا ایران است یا جهنم.
  • امیر محسن
ای قدر!تمام شب را بیدار ماندم اما٬بیدار نشدم.
این را درست فردای شب قدر متوجه شدم.زمانی که مجددا مرتکب اولین گناه خویش شدم.جایی که خیلی زود "الْغَوْثَ الْغَوْثَ" های شب پیش را از یاد بردم.جایی که هزار "استغفار" را فراموش کردم.
دلم تغییر می خواست اما حاصل نشد.دلیلش شاید این است که واقعا حرف دلم را متوجه نشده ام.شاید ایشان اینقدرها هم که من اصرار دارم٬ نادم و خواهان دگرگونی نیست.شاید حتی درست حرفِ حساب دلم را نمی فهمم.
  • امیر محسن

تمام شب بیدار بودیم٬اما بیدار نشدیم.

  • امیر محسن